Windows 10 już niedługo pojawi się na rynku. Jednak już dziś, znamy jego minimalne wymagania sprzętowe, potrzebne do poprawnego uruchomienia systemu. Warto zerknąć również wstecz, na wymagania poprzednich wersji systemu operacyjnego Windows i porównać czy i jak zmienia się jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie.
Windows 10
Wersja 32 bit – minimum 1GB pamięci Ram oraz 16GB pamięci na dysku twardym.
Wersja 64 bit – minimum 2GB pamięci Ram oraz 25GB pamięci na dysku twardym.
Do uruchomienia systemu, potrzebujemy również karty graficznej, obsługującej minimum DirectX 9 oraz rozdzielczość ekranu, minimum 800×600 pikseli.
Windows 8
Wersja 32 bit – minimum 1GB pamięci Ram oraz 15GB pamięci na dysku twardym.
Wersja 64 bit – minimum 2GB pamięci Ram oraz 20GB pamięci na dysku twardym.
I w przypadku W8, obowiązkowo musimy być wyposażeniu w kartę grafiki, która obsługuje DirectX 9, jednakże Microsoft nie określił minimalnej rozdzielczości.
Dodatkowo warto zauważyć iż system do pełnego i poprawnego działania wymaga stałego połączenia do sieci.
Windows 7
Wersja 32 bit – minimum 1GB pamięci Ram oraz 16GB pamięci na dysku twardym.
Wersja 64 bit – minimum 2GB pamięci Ram oraz 20GB pamięci na dysku twardym.
W siódmej wersji Windowsa, karta graficzna z obsługą DX9 jest wymagana tylko gdy planujemy używać zaawansowanego interfejsu graficznego Aero.
Dodatkowo, warto wspomnieć o trybie emulacji XP, jeżeli zdecydujemy się na jej użycie musimy wyposażyć się do dodatkowych 2GB ramu oraz minimum 15GB powierzchni dyskowej.
Który system jest dla mnie najlepszy?
To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez użytkowników systemu Windows. Idąc z biegiem czasu, warto bliżej przyjrzeć się W10, ilość zmian względem poprzednich wersji systemu jest ogromna. Wsparcie dla konsoli Xbox One, darmowa aktualizacja o której pisaliśmy w poprzednich artykułach jak i nowa przeglądarka Project Spartan.
Microsoft zdecydował się zakończyć erę okrytego niechlubną historią, Internet Explorera, na jego miejsce wskakuje, ów poprzednio wspomniany Project Spartan. Czym owa przeglądarka różnić się będzie od swojego poprzednika? Przeglądarka wzbogacona jest o masę ułatwień i dodatków takich jak ’ rysowanie po wyświetlanych stronach internetowych’ i udostępnianie tych treści pomiędzy innymi użytkownikami, ułatwiony system czytania czy zaawansowany system notatek. Wydaje się więc iż MS postanowił zrezygnować z tradycyjnych rozwiązań, a na ich miejsce pojawiają się nowe, dużo lepsze usługi.